« @

TR Türkçe Sözlük, version 1.1

Get the Turkish Wiktionary project offline onto your iPhone, iPad or iPod touch.

TR Türkçe Sözlük for iOS,iPhone,iPod touch on the App Store

Available on the App Store :-)

İnternet bağlantısı gerektirmeyen bir Türkçe Sözlük Uygulaması arıyorsanız, artık buldunuz!

Telefondan internet erişiminin tüm dünyada bu kadar pahalı olması bir suç sayılmalı. Ama bu farklı, artık internet bağlantısı gerektiren bir sözlük uygulaması gördüğünüzde kızmayın. Sadece bu uygulamayı indirin ve Vikisözlük’ün tüm bilgisinden her yerde faydalanın. Yurt dışındayken internet erişimine büyük paralar harcamayı bırakın. Bangkok’a giderken uçakta çalışmanız mı gerekti? Tatil kaçamağı yaparken trendeki kusurlu internet erişimine güvenmiyor musunuz? Planlarınızı yapın ve bu uygulamayı şimdi indirin! Bu uygulama daha sonra kolayca hatırlayabilmeniz için imleme özelliğiyle donatılmıştır. Değerli ekran alanını reklamlara boğmadık, bu uygulama tamamen temiz bir arayüze sahip ve reklamsızdır.

Hem iPhone’da hem iPad’de çalışır. İki uygulama bir arada.

Bu genel bir uygulamadır. Yani, bu uygulamayı cihazınızda ya da bilgisayarınızda satın aldığınızda, iTunes hesabınıza kayıtlı tüm cihazlarda kullanılabilir olacak. Mesela hem iPhone’nunuz hem iPad’iniz varsa, bir kere satın aldığınızda ikisinde de kullanabilirsiniz.

Geniş Uluslararası Dil Desteği

iOS’un dil desteğinin geniş araçlarından yararlanın. Bu uygulama neredeyse iOS’un tüm dillerini ve klavyelerini destekler. Cihazın ayarlar kısmındaki düzinelerce klavye ve dilden birini seçebilirsiniz. Klavye içindeki harfçiklere dokunup tutarak erişebilirsiniz. *Dil desteği ayrıca cihazınızın iOS sürümüne bağlıdır, dilin kullanılabilirliğini doğrulamak için Apple’dan cihazınızın sürümünü denetleyin.

Makaleleri Başlıklarına Göre Arayın

Harfçikleri kullanmaya gerek kalmadan uluslararası dil desteği sayesinde makaleleri arayın. Mesela “a” ya da “â” kullanmanız aranızda fark olmaz. Aramalar ışık hızından gerçekleşir. İnternete bağlı yavaşlamayın, hiçbir şey bir uygulamayı beklemekten daha can sıkıcı olamaz!

Tüm Vikisözlük Makaleleri

Vikisözlük bir dil bilgisi deposudur. Çevirilerin, kökenbilimin, tasnifin, eş anlamlıların, zıt anlamlıların, çevrik sözlerin, telaffuz rehberinin, benzer sözcük kalıplarının, türemiş terimlerin, fiil çekimlerinin yanısıra kullanıcılarının müşterek bilgisini de kapsar. *Sesli telaffuz içerilmemektedir.

Sevdiğiniz Makaleleri Takip Edin

Kişisel favori sözcük listenize sözcüğü ekleyerek, sürekli başvurmanız gereken makalelere kolayca erişin. Makaleler ışık bir yıldızla işaretlenir. Kolay kullanım sağlayan arayüz sayesinde sevdiğiniz sözcüklere çabucak erişin.

If you are looking for a Turkish Dictionary App that works without an internet connection, look no further!

It should be a crime how expensive data roaming is internationally. Until it isn't, don't be frusterated when you find out your dictionary app needs an internet connection to work. Download this app and tap into the knowledge of Wiktionary, anywhere. Avoid paying crazy roaming charges and use it when you are abroad. Need to study on that plane ride to Bangcock? Not sure about the sketchy internet connection on the train ride to your holiday getaway? Plan ahead, download it now! The App features bookmarking articles so you can recall articles faster. We didn't waste precious screen space with advertisements, this App is Ad-Free and features a clean interface.

Works on your iPhone and iPad. Two Apps in One!

This is a Universal App. So, when you buy it on one device or your computer, it is automatically available for all devices that are registered with that iTunes Account. If you have an iPhone and and iPad for example, you would get two copies of the App if you "buy" it once.

Extensive International Language Support

Utilize the gargantuan lever of language support of the iOS. This App supports all the keyboards and nearly all languages of iOS. You can choose between dozens of keyboards and languages through settings on your device. Access "In-keyboard" features such as adding diacritic marks on letters by tap-and-holding a letter on the keyboard. *Language availability is also based on the iOS version of your device, check the version of your device with Apple to verify language availability

Search Ariticles by Title

Search article titles which have been unicode normalized making it unnecessary to add diacritic marks above letters. For example "a" would return the same results as "å". This is an essential feature for quick searching. Searches are executed in lightning fast time. Don't be slowed down by the internet, nothing is more frusterating than waiting for your App!

Complete Wiktionary Articles

Wiktionary is a reservoir of language information. The combined knowledge of its creators includes but is not limited to Translations, Etymology, Classification, Translations, Synonyms, Antonyms, Anagrams, Pronunciation Guide, Related Word Forms, Example Uses,Derived Terms, Verb Declensions, and References. *Audio pronunciations not included

Track your favorite articles

Quickly access articles that you need to reference repeatedly by adding words to a personalized list of favorited words. Articles are marked with an elegant star. Quickly access your favorite words through the easy to use interface.

Additional Features List